Pakiet zmian przepisów podatkowych oraz innych ustaw zwany potocznie „Polskim Ładem” to przede wszystkim rewolucja w dotychczasowych zasadach opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz istotne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zmiany pozytywne takie jak podniesienie progu podatkowego w PIT do 120.000 złotych czy wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 30.000 zł dla dużej części podatników zostały zniwelowane brakiem możliwości odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne, a w przypadku przedsiębiorców płacących PIT – koniecznością opłacania składki zdrowotnej ustalanej co do zasady jako ułamek osiąganych dochodów.
Pierwsze miesiące po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ubiegły pod znakiem chaosu w zasadach rozliczania płac pracowników z jednej strony, a wzmożoną aktywnością przedsiębiorców nakierowaną na uniknięcie obciążenia zwiększoną składką zdrowotną z drugiej. W tym drugim obszarze szczególnie „gorącym tematem” stały się możliwości przekształcenia dotychczasowej formy prawnej biznesu w spółki kapitałowe, komandytowe i komandytowo-akcyjne.
„Polski Ład” to jednak szereg innych, nie mniej istotnych dla różnych grup podatników zmian, między innymi:
- Wyłączenie możliwości amortyzacji nieruchomości mieszkalnych i „przymus” rozliczania przychodów z najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
- Opodatkowanie sprzedaży pojazdu wykupionego z leasingu „do majątku prywatnego”
- Korzystniejsze zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych niektórych grup przedsiębiorców
- Wprowadzenie limitu amortyzacji podatkowej dla spółek nieruchomościowych
- Wprowadzenie w PIT limitu wartości początkowej dla używanych wcześniej środków trwałych
- Korzystniejsze zasady rozliczenia „Estońskim CIT”
- Nowe mechanizmy przeciwdziałania agresywnej optymalizacji podatkowej (podatek „minimalny”, podatek od „przerzuconych dochodów”, wyłączenie od 2023 r. z kosztów uzyskania przychodów „ukrytych dywidend”, nowe przypadki opodatkowania zagranicznych jednostek kontrolowanych i uszczelnienie przepisów CFC, ograniczenia finansowania dłużnego transakcji kapitałowych, zmiany w zakresie połączeń, podziałów i wymiany udziałów)
- „Poluzowanie” reżimu „pay and refund” w zakresie podatku u źródła
- Przepisy przeciwdziałające nielegalnemu zatrudnieniu
- Wprowadzenie zachęt inwestycyjnych (zwolnienia z podatku dywidend i zysków ze sprzedaży spółek zależnych w ramach „Polskiego Reżimu Holdingowego”, nowe ulgi inwestycyjne, korzystne zmiany w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej i IP-BOX)
- Uproszczenia obowiązków w zakresie cen transferowych
Z uwagi na obszerność i różnorodność dokonanych zmian, nie sposób skomentować ich w kilku zdaniach. Warto jednak przyjrzeć im się bliżej, bo będą miały niewątpliwy wpływ na prowadzoną działalność, niezależnie od jej formy i branży. Zapraszamy do kontaktu z nami, a postaramy się pomóc Państwu odnaleźć się w nowej rzeczywistości i poszukać najlepszych dla Państwa rozwiązań